Baca uygunluk testi gereklimidir ?

Baca Uygunluk Testi Gerekli Midir 

Bacaların düzenli bir şekilde temizlenmesi yasal bir zorunluluktur. Bacalar zaman içerisinde oluşan toz tabakasından dolayı kirlenebilmektedir. Ayrıca dış etkenlerden dolayı da bacalar da kirlilik yaşanabilmektedir. Bunun için belirli periyotlarda bacaların temizlenmesi gerekir. Baca temizleme işlemini yetkili firmalar yapmaktadır. Bu firmalar alanında uzman kişiler oluşmaktadır. Gerekli tedbirleri alarak özel cihazlar yardımı ile bacalar temizlenir. Baca temizlemek uzmanlık gerektiren bir uygulamadır. Baca muayene işlemi de yasal zorunluluk kapsamı içerisinde yer alır. Gazın açılabilmesi için bu muayene işleminin yapılması gerekir. Bacaların sıcaktan etkilenmemeleri için özel malzemelerden yapılmaktadır. Bu malzemeler sıcağa karşı oldukça dayanıklı maddelerde yapılmıştır. Gazın dışarı atılmasına yardımcı olan bu malzemeler zamanla kirlenebilmektedir. Bacaların temiz olması yakıtın daha fazla verimli kullanılmasını da sağlayacaktır. Evinizde kombiniz mevcut ise ve değiştirmeye karar verdi iseniz mutlaka baca temizliği gereklidir.

Baca Uygunluk Testi Nedir

Baca uygunluk testi bacanın kontrol edilmesi ve görevini yerine getirip getirmediğinin kontrol edilmesidir. Bacanız görevinizi tam olarak yapıyorsa uygunluk belgesini alabilir ve gazınızı açtırabilirsiniz. Ancak bacanız yasal olarak düzenlenen kurallar çerçevesi içerisinde değil ise gaz açılımı yapılmayacaktır. Uygunluk testi bunu belirlemektedir. Ayrıca sızdırmazlık raporu da önem arz eden konular arasında yer almaktadır. Bacaların gazın çıkma aşamasında herhangi bir sızdırma yapılıp yapılmadığı kontrol edilir. Bu kontrol özel ekipmanlar ile yapılmaktadır. İlgili yetkili firma tarafından yapılan tüm bu testler yasal zorunluluk kapsamı içerisinde yer alır. Belge almak istiyorsanız tüm bu işlemleri tamamlamanız gerekir. Ayrıca sızdırmazlık kontrolü insan sağlığı için önem teşkil eden konular arasında gelmektedir. Çünkü bacada herhangi bir sızdırma var ise bu can kayıplarına kadar yol açabilmektedir. Bunun için baca muayene işlemlerinin profesyonel olarak yapılması gerekir. Bu konuda uzman kurumlardan destek almanız yeterli olacaktır.

Uygunluk Testini Kim Yapar

Yasal olarak belirlenen noktaları uygun hale getirmek için yetkili ilgili kurumlar tüm çalışmaları denetler. Eğer bacanızda yapılan testler sonuç herhangi bir olumsuzluk mevcut ise bu olumsuzluk gidene kadar size uygunluk belgesi verilmeyecektir. Bu denetlemeyi yetkili firmalar yapmaktadır. Firma seçiminde de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Firmanın tüm yasal zorunlulukları yerine getirecek kabiliyette olması ve yetki belgesinin bulunması gerekir. Buna dikkat etmeniz gerekir.

Baca Temizliğine Önem Verin

Baca temizletme yasal bir zorunluluktur. Profesyonel olarak temizlenmesi gerekir. Bunun için bacalarınızı eğer gaz kullanıyorsanız yılda en az 2 kere temizletmeniz gerekir. Temizleme işleminden sonra bacanızın çekiç gücünde artış olacaktır. Baca muayene işleminden de başarı ile geçeceksiniz. Baca muayene sizin sağlığınızı korumak için yapılan bir işlemdir. Bacaların temiz olması ileride doğabilecek risklerin önüne geçilmek için yapılmaktadır.

Isınma aracı olarak kullanılan doğalgaz ekonomik olması ile ön planda yer alır. Verimli bir gaz kullanmak istiyorsanız bacalarınızı düzenli temizletmeniz gerekir. Ayrıca proje kapsamında doğalgaz açılımı için sızdırmazlık raporu, uygunlu raporu gibi etkenler gereklidir. Bu belgelere sahip olmadan gaz açılımı yapılmamaktadır. Bunun için yetkili bir kurumdan destek olarak bu eksiklerinizi tamamlayabilir ve verimli bir kullanım elde edebilirsiniz. Ayrıca yılda en az 2 kere bacaları temizletmeniz de sağlığınız açısından olduğu gibi ekonomik açıdan da size yardımcı olacaktır. Temiz bir bacadan gaz çıkışı sıkışmadan çıkacaktır. Toz tabakası veya iklim şartlarından dolayı kapanan bacalar büyük bir risk oluşturmaktadır. Bunun için bu ayrıntılara dikkat etmeniz ve bacalarınızı kirden arındırmanız gerekir.

 

 

malatya temizlik