Baca Sızdırmazlık Testi

Baca Sızdırmazlık Testinin Sağladığı Yararlar
 
Şehrin içerisinde tehlike yaratmaya meyilli olan faktörlerden birisi bacalardır. Bu yüzden bacaların kurallara uygun olarak, teknik şartlara uygun olarak, yasalara uygun olarak yapılması önem arz etmektedir. Bu faktörler göz ardı edilerek yapılan bacalar, zehirlenmelere yol açtığı gibi, yangın gibi büyük afetlerin meydana gelmesine de neden olmaktadır. Can ve mal kayıplarının yaşanmaması için baca uygunluk raporunun mutlaka alınmış olması gerekir. Hazırlanan raporda bacanın yapılması için bir sorun teşkil etmediği ifade edilir, sızdırmazlık testi olumlu şekilde sonuç verirse, bacanın yapımı için gerekli işlemlere başlanır. Bu test uzman ve alanında başarı sağlamış kurum ve kişiler tarafından itinayla yapılmakta olup, büyük bir titizlik isteyen bir iştir. Büyük yangınların çoğunda, baca sızdırmazlık testinin yaptırılmamış olduğu ortaya çıkmaktadır.
 
Baca muayene işlemlerinin yapılması durumunda birçok faydayı evinizde, iş yerinizde yaşarsınız. Hava kontrollerinin yapılması, baca sensörlerinin uygun yerlerde bulundurulması, baca yüksekliğinin ayarlanması gibi konularda fayda sağlayacağınız için, yangın ve olası tehlikelere karşı eviniz veya iş yeriniz koruma altına alınmış olacaktır. Sızdırmazlık testinin uygulanabileceği yerler arasında şunlar sayılabilir:
  • Apartmanlar,
  • Müstakil evler,
  • İş yerleri,
  • Devlet daireleri.
Uygun Yapılan İşlemler Sonrasında Güvenilir Hizmet
 
Eviniz veya iş yeriniz için yaptırmak istediğiniz baca işinde, raporun alınmamış olması, hayati tehlikenin ortaya çıkabileceğinin göstergesidir. Bunun da haricinde baca muayenesini yaptırmış olsanız bile, uygunluk raporunun verilmediği yerler de bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından bu rapora olumlu yanıt verilmemesi halinde, kanunda yasal olarak belirtilen işlemleri ve malzemeleri temin etmeniz gerekir. Aksi takdirde yasal bir işlem olmadan baca işlemini yaparsanız, sorumluluk sizlere ait olacaktır. Kanunlara uygun olarak yapılan bacalar, sorun çıkarmamakta, can ve mal kaybı yaşanmasının önüne geçmektedir. Kanunda birçok maddeye yer verilmekle birlikte, en önemli konulardan birisi, seçilecek malzemelerin kaliteli olmasıdır. Kalitesiz ve ince malzemeler, yanma sırasında çok çabuk deforme olacağı için, yangın çıkmasına yol açacağı için, bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Eğer kalitesiz bir malzeme kullanacaksanız, uygunluk raporunuz olumlu olarak sonuçlanmayacaktır.
 
Sızdırmazlık Testi Öncesi Ve Sonrası
 
Sızdırmazlık testinin özel olarak imal edilmiş teknik aletlerle yapıldığı bilinmektedir. Özel ölçüm yapan hassas aletler sayesinde, bacada sızdırmazlık olup olmadığı anlaşılmaktadır. Sızdırmazlık yapan bir nokta varsa, sızdırma yapan yer tespit edilmektedir. Ancak bacada herhangi bir sızdırma yapan yer yoksa raporunuz olumlu sonuçlanacaktır. Can kaybı, mal kaybı olmaması için bu işlemin yapılması zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle inşaat işiyle veya müteahhitlik işiyle uğraşan kişilerin, bu testi almadan iş yapmaları, yasal olarak suç olduğu için cezai yaptırım uygulanmasına yol açmaktadır. Akredite baca kontrolü öncesinde bazı işlemlerin yapılması gerekir. Bu sayede testin sonucunun olumlu geleceğinin unutulmaması gerekir. Öncelikle bacanın iyice temizlenmesi gerekir. Özenli bir temizlik sonrasında bacanız rahat bir çekiş sağlayacağı gibi, baca yanmalarının da önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Çoğu ev veya iş yerinin bacada biriken kurumların yanmaya başlamasıyla alev aldığı görülmektedir.
 
Yoğun şekilde çalışan iş yerlerinin bacaları, zamanla ısınmaya karşı dayanıksız hale gelmektedir. Sızdırmazlık testinin öncesinde gerekli bakımların yapılması testin sonucu açısından önem taşımaktadır. Karbondioksit gazının iş yerlerinde daha fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Bu yüzden çalışanlarınızın hayatını riske atmamalı, düzenli aralıklarla bacaların temizliğini, bakımını yaptırmalı, sızdırmazlık testinden geçirmelisiniz. Test sonucunun olumlu olması durumunda, doğalgazınız açılır, ev veya iş yeriniz kullanıma hazır hale getirilir. Test sonuçlarına göre yapılan bir baca ise sorun teşkil etmeden, güvenli bir çalışma sistemi içerisinde çalışmaya devam edecektir. Maddi ve manevi olarak kayıp yaşamamak adına, bacalarınızı düzenli olarak kontrol etmeli, özel ölçüm makinelerle kontrolünü gerçekleştirmeli, sorun olması durumunda sorunun giderilmesi için gereken ne ise yapılması konusunda gerekli özeni göstermelisiniz. Testin alınması için gerekli önlemleri ve hazırlıkları tamamlamanız gerektiği gibi, testin yapımı sonrasında da bacanızın bakım ve kontrolünü ihmal etmemeniz gerekir. Gereken özeni gösterdiğiniz takdirde yasal olarak da hiçbir sorunla karşı karşıya kalmazsınız.
 
 
malatya temizlik