Baca muayene neden önemlidir ?

Baca Muayene Neden Önemlidir 

Günümüzde doğalgaz yakıtı en önemli enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Ve birçok sektör içerisinde kullanılmaktadır. Evlerde kullanılan doğalgaz için bazı tedbirlerin alınması gerekir. Bu tedbirlerde yasal zorunluluk kapsamı içerisinde değerlendirilmektedir. Bu yasal zorunluluklar oluşturulmaz ise gaz açılmayacak ve kullanılamayacaktır. Bu yasal zorunluluklar içerisinde baca kontrolü de yer almaktadır. Bacaların nasıl olması gerektiği ve ne tür bir malzeme ile kaplanması gerektiği yasal olarak belirtilmiştir. Baca muayene işlemi gazın dışarı çıkması için gereklidir. Bunun için bacanın düzenin tam olması gerekmektedir. Baca muayene işlemi de yetkili kurumlarca kontrol edilir ve yeterlilik belgesi verilir. Baca muayene işlemi özel aletler yardımı ile yapılmaktadır. Herhangi bir gaz kaçağının olup olmadığı aynı zamanda sızdırmazlık olup olmadığı kontrol edilir. Bu sızdırmazlık testi mutlaka yetkili kurumca yapılması gerekir. Yetkili kurum tüm yasal izinleri almış firmalardan oluşmaktadır. Bunun için baca sızdırmazlık konusunda yetkili firmalardan onay alınması gerekir.

Baca Muayene Ne Zaman Yapılır

Yeni doğalgaz hattının oluşmasından sonra yeni binalarda yapılan projelerin baca muayene işlemleri yapılır. Eğer yapılan proje kanunda belirtilen zorunlulukları karşılamıyor ise olumlu cevap verilmez. Bunun için kanunda belirtilen zorunlulukların doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekmektedir. Baca muayene yeni yapılan binaların doğalgaz projeleri kapsamında kontrol edilir. Yapılan binalarda bu yasal zorunluluklar bilindiği için bacalar buna uygun yapılmaktadır. Baca işlemi tamamlandıktan sonra ilgili kuruma başvuru yapılarak baca muayene işleminin yapılmasını isteyebilecektir.

Bacalar Düzenli Olarak Kontrol Edilmelidir

Bacalar sıcak gazın dışarı atılmasında etkili rol oynamaktadır. Sıcak olarak dışarı çıkan bu gazın bacaya zarar vermemesi için izolasyon malzemesinin kaliteli olması gerekir. Bunun baca malzemesi seçiminde bu ayrıntıya dikkat edilmesi gerekir. Baca düzenli bir şekilde de kontrol ettirilmelidir. Çünkü gazın dışarı çıktığı bu bacalar kirlenme veya paslanma durumu yaşayabilir. Bu gibi durumlarda bacaların temizlenmesi gerekir. Baca temizlenmesi mutlaka profesyonel kurumlar tarafından yapılması gerekir. Kendi başınıza müdahale de bulunmamanız gerekir.

Sızdırmazlık Testi Nedir Ne İşe Yarar

Sızdırmazlık testi bacaların kontrol edilmesini sağlayan ve herhangi bir kaçağın olup olmadığının bulunma işlemidir. Bu işlem uzman firmalar tarafından yapılmaktadır. Yetki verilen bu kurumların çalışma prensipleri kanunda belirtilmiş ve görevleri doğrultusunda çalışmalar yapmaktadırlar. Bunun için sızdırmazlık testi için bu firmalara başvuru yapmanız gerekir. Sızdırmazlık testi sizin güvenliğiniz için önem taşıyan noktalar arasında yer almaktadır. Eğer baca da herhangi bir sızdırmazlık var ise baca uygunluk belgesi alınamaz. Baca uygunluk belgesi alınmadan gazınız da açılmayacaktır. Gazın açılabilmesi için bacanın kontrolünün tam olması ve herhangi bir sorunun olmaması gerekir. Uygunluk belgesi tam olursa ve herhangi bir sorun yok ise o zaman gazınız açılacaktır. Güvenli bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz.

Akredite baca kontrolü yapılmadan önce bacanız hazır halde olmalıdır. Baca kontrolü gazın verimli bir şekilde kullanılmasını da sağlar. Bacalarda yıpranma veya herhangi bir hasar mevcut ise mutlaka bu belirtilmeli ve ileride oluşabilecek risklerin de önüne geçilmiş olur. Baca kontrolleri olmadan ve gerekli olan baca testleri yapılmadan uygunluk belgesi alınamayacağından gaz kullanımı da olmayacaktır. Bunun için gerekli işlemler hakkında bilgi sahibi olmak için yetki verilen kurumlardan destek alınabilir ve bacanızın sızdırmazlık testi hakkına gerekli destekleri alabilirsiniz. Bacaların yapılması gerektiği yerler ve ne tür malzemede oluşması gerektiği kanunda belirtilmiş olup aksi durumlar yapılırsa gerekli belgeler ve izinler alınamayacaktır.                 

malatya temizlik